Contact lenses

Designed to be placed directly on the cornea of the eye to correct vision.

Měření zraku

When applying contact lenses, we take care of our customers' healthy eyes. We emphasize the correct selection of contact lenses, adherance to hygiene habits and regular check-ups. For our regular customers we have prepared a loyalty program, where they can get a discount on the purchase of contact lenses, contact lens care products and other accessories. We offer a complete portfolio of the following manufacturers: Coopervision, Johnson & Johnson, Alcon, Bausch and Lomb.

You can explore our products at our branch, where we'll be happy to help you make your selection.

Měření pro kontaktní čočky

V naší prodejně Vám můžeme nabídnout opravdu široký výběr slunečních a sportovních brýlí značek EvilEye, OAKLEY a Rudy Project. Brýle těchto značek používají sportovci po celém světě, zvláště pro jejich nezaměnitelné optické a materiálové vlastnosti. Za zmínku jistě stojí i fakt, že každá z těchto značek má vybrané portfolio modelů, které jsou určeny pro dioptrickou korekci.

Kromě těchto značek, které máme celoročně, připravujeme vždy na léto novou kolekci módních slunečních brýlí vybraných značek. Jsou to např. Tom Ford, Fendi, RayBan, Polaroid, Moschino Porsche Design a mnoho dalších.
You can explore our products at our branch, where we'll be happy to help you make your selection.

ℹ️ Informace ℹ️

Vítejte na našich nových stránkách.

en_USEN